Saskia Sassen

Edith Alonso

Yves Couossement

David Elguea

Maya Watanabe

Vanesa Castro López

Nicole Cousino + Chris Vecchio

José Luis Corazón Ardura

Hernani Villaseñor

Jorge Díez

Mandla Reuter

Yolanda de los Bueis

Izibene Oñederra Aramendi

Juan Carlos Robles

Oswaldo Macià

Mauricio Bejarano

Susanne Bosch

Studio Kawamura-Ganjavian

Rebekka Reich + Anne Lorenz

Warren Neidich+Elena Bajo

Furallefalle-FAF (Vanesa Castro + Iñaki López)

International Festival

Leopold Kessler

Cristian Villavicencio

Daniel Silvo

Alfredo Pérez Bravo

Ramon Parramon

Annemarie Steinvoort

Vanesa Castro López (Fur Alle Falle)

Wade Matthews

David W. Halsell

José Dávila

Pedro Torres

Joaquim Dols Rusiñol

Luis Eligio Pérez

Itziar Okariz

Alfonso Gil + Francis Gomila

Colectivo Tercerunquinto

Annamarie Ho + Inmi Lee

451

Nexus Art Group

María Alos + Nicolás Dumit

Emancipator bubble

Uriel Fogué

Vít Havránek

Lobo Pasolini

Kawamura Ganjavian

STEALTH.unlimited (Ana Dzokic / Marc Neelen)

Andrés Jaque / Oficina de Innovación Política

Todo por la praxis

Susan Phillipsz

Kyong Park

WUNDERKAMMER (bblab / G+W gálvez-wieczorek / MISC)

María Inés Rodríguez

Puy San Martín y Nerea Lekuona (Sinbait creaciones)

Leopoldo Amigo

EXPRIMENTOLIMON

Diana Larrea

Laurence Bonvin

Debashis Sinha

Wolfgang Weileder

Arnoud Schuurman

Carola Cintrón Moscoso

Javier Ávila

Dan Perjovschi

Fabricio Caiazza

Chus García Fraile

Left Hand Rotation

Etoy.CORPORATION

Raúl Bajo Ibáñez

Santiago Sierra

Fernando López Castillo

Tao G. Vrhovec

Yamashita + Kobayashi

Johanna Billing

Discoteca Flaming Star

Tanadori Yamaguchi + Maki Portilla-Kawamura + Key Portilla-Kawamura + Ali Ganjavian

Mikel Arbiza de Perros Callejeros Films

Izibene Oñederra

Henry Eric Hernández García

Matthew Verdon

Jouni Tauriainen

Gustav Hellberg

Manuel Calurano y Anna Raimondo

Jean François Prost

Apolonija Šušteršič + Meike Schalk

Petra Dubach + Mario Van Horrik

Rocio Gracia

Fausto Grossi

Andrew Senior

Eldad Tsabary

Alexander Vaindorf

Arturo-Fito Rodríguez

Fernando Llanos

Anikka Ström

Hong-Kai Wang

Guillaume Désagnes

Fernando Prats

Santiago Cirugeda

Dier + Noaz

Guillaume Ségur

Gloria Zein

Adriana Salazar

Carolina Jonsson

Paul Devens

Teddy Cruz

LaHostiaFineArts (LHFA)

Jota Castro

Mabi Revuelta

Gustavo Romano

Josep-Maria Martín

Ben Frost

Ludotek

Imanol Garaizabal Pildain (logela)

Pablo Valbuena

Dirk Vollenbroich

Wilfredo Prieto

Wolf D. Schreiber

Bartolomeo Pietromarchi

Cecilia Andersson

Alicia Framis + Michael Lin

Óscar Lloveras

Xuban Intxausti

Anno Dijstra

Estibaliz Sadaba

Antoni Muntadas

Sarah Boothroyd

Maider López

Josh Goldman

Miguel Gil

Avelino Sala + Dano

Eva González-Sancho

Lorma Marti

Warren Neidich + Elena Bajo

C.A.S.I.T.A.

Javier Díez Ena

Democracia

Virginia Corda + Maria Paula Doberti

Andreas Templin

Raimond Chaves

Lara Almárcegui

Fernando Baena

Mikel Arbiza of Perros Callejeros Films

Alexander Gerdel

Juan Antonio Álvarez Reyes

Eugeni Bonet

Patrick Courtney

Javier Duero

Iván Argote

Ginard + Gine's

Iñaki Larrimbe

Nelson Brissac

El perro

Compañía de Caracas

Basurama

Tere Recarens

Antoni Mercader

Tanja + Zvonka

Maribel Doménech / Emilio Martínez

Sonia Leber + David Chesworth

Sans Façon

Dora García

Iñaki López Ordóñez (Fur Alle Falle)

María Cañas

Luis Úrculo Cámara

Simon Greenan + Christopher Sperandio

Gregory Büttner

Lisa Cheung

Zurine Gerenaberria