Antoni Mercader

Emancipator bubble

Wolf D. Schreiber

Javier Duero

Maribel Doménech / Emilio Martínez

C.A.S.I.T.A.

María Inés Rodríguez

Alexander Vaindorf

Compañía de Caracas

Diana Larrea

Nicole Cousino + Chris Vecchio

Yves Couossement

Hernani Villaseñor

Annemarie Steinvoort

Paul Devens

Andrés Jaque / Oficina de Innovación Política

Matthew Verdon

Chus García Fraile

Raúl Bajo Ibáñez

Fausto Grossi

Mauricio Bejarano

Tanadori Yamaguchi + Maki Portilla-Kawamura + Key Portilla-Kawamura + Ali Ganjavian

Fernando Baena

Simon Greenan + Christopher Sperandio

Pablo Valbuena

Tao G. Vrhovec

Warren Neidich + Elena Bajo

Miguel Gil

Maider López

Wolfgang Weileder

Virginia Corda + Maria Paula Doberti

Studio Kawamura-Ganjavian

Nelson Brissac

Discoteca Flaming Star

Jean François Prost

Warren Neidich+Elena Bajo

José Luis Corazón Ardura

Saskia Sassen

Leopold Kessler

Annamarie Ho + Inmi Lee

Nexus Art Group

Santiago Cirugeda

Alexander Gerdel

Hong-Kai Wang

Dirk Vollenbroich

Apolonija Šušteršič + Meike Schalk

Juan Antonio Álvarez Reyes

Dora García

Ginard + Gine's

Leopoldo Amigo

451

Izibene Oñederra

Mikel Arbiza de Perros Callejeros Films

WUNDERKAMMER (bblab / G+W gálvez-wieczorek / MISC)

Mabi Revuelta

Rebekka Reich + Anne Lorenz

María Cañas

Fabricio Caiazza

Teddy Cruz

Carola Cintrón Moscoso

Eva González-Sancho

Imanol Garaizabal Pildain (logela)

Estibaliz Sadaba

Gustavo Romano

Dier + Noaz

Anikka Ström

Guillaume Désagnes

El perro

Basurama

Tere Recarens

Zurine Gerenaberria

Sans Façon

Javier Ávila

Vanesa Castro López (Fur Alle Falle)

Jota Castro

Pedro Torres

Wade Matthews

Izibene Oñederra Aramendi

Bartolomeo Pietromarchi

Tanja + Zvonka

Uriel Fogué

Lobo Pasolini

Carolina Jonsson

Santiago Sierra

Mandla Reuter

Daniel Silvo

Cristian Villavicencio

Kawamura Ganjavian

Anno Dijstra

Susanne Bosch

David Elguea

Andreas Templin

Etoy.CORPORATION

Petra Dubach + Mario Van Horrik

Ludotek

Luis Eligio Pérez

Xuban Intxausti

Fernando Prats

Gustav Hellberg

Gloria Zein

Eugeni Bonet

Raimond Chaves

Debashis Sinha

Itziar Okariz

Patrick Courtney

Juan Carlos Robles

Vanesa Castro López

Edith Alonso

Luis Úrculo Cámara

José Dávila

Yamashita + Kobayashi

Andrew Senior

Henry Eric Hernández García

Manuel Calurano y Anna Raimondo

Gregory Büttner

Javier Díez Ena

Puy San Martín y Nerea Lekuona (Sinbait creaciones)

Josh Goldman

Oswaldo Macià

Kyong Park

Lisa Cheung

Antoni Muntadas

Sarah Boothroyd

Wilfredo Prieto

Arturo-Fito Rodríguez

Left Hand Rotation

Susan Phillipsz

Iñaki Larrimbe

Laurence Bonvin

Iñaki López Ordóñez (Fur Alle Falle)

International Festival

Lorma Marti

Alfredo Pérez Bravo

Josep-Maria Martín

Ben Frost

David W. Halsell

Alfonso Gil + Francis Gomila

Vít Havránek

Mikel Arbiza of Perros Callejeros Films

Jorge Díez

Rocio Gracia

Alicia Framis + Michael Lin

Colectivo Tercerunquinto

STEALTH.unlimited (Ana Dzokic / Marc Neelen)

Furallefalle-FAF (Vanesa Castro + Iñaki López)

Yolanda de los Bueis

Eldad Tsabary

Arnoud Schuurman

Jouni Tauriainen

Adriana Salazar

Todo por la praxis

Democracia

EXPRIMENTOLIMON

Lara Almárcegui

Sonia Leber + David Chesworth

Fernando López Castillo

Johanna Billing

Iván Argote

Dan Perjovschi

Fernando Llanos

María Alos + Nicolás Dumit

Avelino Sala + Dano

Maya Watanabe

Guillaume Ségur

Óscar Lloveras

Cecilia Andersson

Ramon Parramon

Joaquim Dols Rusiñol

LaHostiaFineArts (LHFA)